SP AC Motor Sürücüleri

Unidrive SP – Yüksek performanslı genel amaçlı AC sürücü serisi
0,37 kW – 132 kW (0,5 hp – 200 hp)

200 V / 400 V / 575 V / 690 V

Panoya Monte Unidrive SP sürücüler bir kontrol panosu içinde yerleştirilen standart AC giriş, AC çıkış tipi sürücülerdir. Kurulumu ve devreye alması kolay olan bu sürücüler çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Unidrive SP aşağıdaki modlarda çalışacak şekilde yapılandırılabilir:

Açık çevrim V/Hz AC sürücü
Açık çevrim Vektör AC sürücü
Açık çevrim Rotor Akı Kontrolü (RFC)
Kapalı çevrim Vektör AC sürücü
Sabit mıknatıslı senkron motorlar / fırçasız servo motorlar için servo sürücü

Unidrive SP Motor sürücüyü 3 Boyutlu incelemek için Tıklayınız. 

Çok geniş seçenekli sistem entegrasyon özellikleri

Unidrive SP en fazla sistem entegrasyon özelliğini sunan sürücü serisidir; her sürücüye üç adete kadar isteğe bağlı modül takılabilir ve böylece ihtiyacınız olan entegre otomasyon / hareket kontrolü, bağlantı ve G/Ç özelliklerinin seviyesini belirleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için seçenekler sekmesine tıklayın.

Yüksek performanslı motor kontrolü

Unidrive SP, hassas otomotiv test platformlarından yüksek hızlı üretim makinelerine kadar yüksek performanslı dinamik motor kontrolü gereken en zorlu uygulamalarda kullanılabilir.

Kesintisiz çalışma için yedek güç kaynakları

Yedek güç kaynakları, başlatma rutinlerini ortadan kaldırarak ve kritik ekipmanlar için güvenlik yedeklemesi olanağı sunarak sürücülerin her zaman çalışır durumda olmasını sağlar.

Kontrol için 24 Vdc giriş – AC beslemesi kesildiğinde Unidrive SP kontrol devrelerinin etkin durumda kalmasını sağlar. Bu sayede Sahayolu modülleri, uygulama modülleri ve kodlayıcılar çalışmaya devam eder.
Güç için 48-96 Vdc giriş – Sürücü güç çıkışının motoru kontrol etmesini sağlar. Çoğunlukla bir güç kaynağı arızası meydana geldiğinde asansörlerin bir çıkışa yönlendirilmesi gibi acil yedekleme gerektiren durumlarda kullanılırlar.
Esnek güç sistemleri – düşük harmonikler

Yüksek miktarda mekanik enerjinin depolandığı uygulamalarda sürücünün motor devrini kontrol etmek için enerjiyi mekanik sistemden alabilmesi gerekir. Unidrive SP, fazla enerjiyi paylaşılan bir DC baraya veya AC şebekeye geri göndermek için kullanılabilir. Aşağıdaki faydaları sağlar:

Enerji tasarrufu
Sinüzoidal giriş akımı (düşük harmonik içeriği)
Birim seviyede veya kontrol edilebilir giriş gücü faktörü

Yerleşik PLC

Unidrive SP’de bir yerleşik programlanabilir kontrol cihazı bulunur. Merdiven mantığına dayalı kullanımı kolay bir programlama editörü kullanılarak yapılandırılır ve basit sürücü kontrol uygulamalarında röle mantığını veya bir mikro PLC’yi yerine kullanılabilir.

Kolay Parametre Yedekleme ve Kopyalama

Unidrive SP sürücülerle birlikte verilen Smartcard, parametre setlerini ve PLC programlarını yedeklemek ve sürücüler arasında kopyalamak için kullanılan bir bellek cihazıdır.

Parametre ve program depolama
Sürücü bakımı ve devreye alma işlemlerini basitleştirin
Sürekli olarak üretilen makineler için hızlı kurulum olanağı
Makine yükseltmeleri bir Smartcard’a yüklenerek kurulum için müşteriye gönderilebilir
Entegre fren dirençleri

0 – 2 arası gövde ebatlarındaki Unidrive SP’lerde soğutma bloğuna takılan isteğe bağlı bir fren direnci bulunur. Bu yapı kurulumu kolaylaştırır ve ek alan kullanmayı gerektirmez.

Esnek montaj

Unidrive SP panoya monte sürücüler yüzeye veya soğutucu bloğu pano dışına gelecek şekilde monte edilebilir ve kayıp ısının pano dışında bırakılmasına olanak sağlar. Bu sayede kontrol panosu içindeki sıcaklık artışı azaltılır. IP54 (NEMA 12) montaj kiti sürücüyle birlikte standart olarak verilir; ayrıca soğutucu fanının IP54 (NEMA 12) modelleri isteğe bağlı olarak sunulmaktadır. Bu montaj yöntemi pano boyutlarının küçültülmesine ve havalandırma ihtiyacının azaltılmasına olanak sağlar.

Güvenlik, standart bir özelliktir

Unidrive SP’nin Güvenli Devre Dışı (STO) özelliği, EN/IEC 61800-5-2 SIL 3’e uygun bir işlevsel güvenlik özelliği olup sürücüde standart olarak bulunmaktadır. Güvenli Devre Dışı işlevi etkin durumdayken sürücü çıkışı yüksek düzeyli emniyetli şekilde devre dışı bırakılır.

BGIA ve TÜV onaylıdır
Sürücünün, makinenin güvenlik sisteminin bir parçası olmasını sağlar
Asansörler için EN/IEC 62061 – SIL 3, EN ISO 13849-1 – PL e, EN 954-1 kategori 3 ve EN 81-1 standartlarına uygun olması gereken makine güvenliği kontrol cihazı tasarımları için maliyeti azaltır
Bir veya daha fazla güç kontaktörüne olan ihtiyacı ortadan kaldırır
Geri besleme kontrol düzenine olan ihtiyacı ortadan kaldırır
Sürücülere sürekli olarak enerji verilebilir
Ek kontrol devresi takıldığında, Güvenli Moment Kesme EN 954-1 Kategori 4 sisteminin bir parçası olabilir.

  • Unidrive SP broşürünü indirmek için buraya tıklayın
  • Unidrive SP Kullanım Klavuzu için buraya tıklayın